TeleNamaz Denemesi Değilse Eğer...

İmam/müezzin hoparlörde teşrik tekbiri ünleyecek camiden, cemaat evinde iştirak edecek!!! İşte telenamaz, işte telecemaat.

Anlamak istemeyene laf yetiştirmek anlamına gelecek hiç bir söz çoğaltmacaya vakit harcamayalım. Sözün çoğu sizi anlamak istemeyene söylenir.

"Televizyonda namaz vaktinde yayımlatacağımız hutbeyi takiben mahallenizin camiinin hoparlöründeki teşrik tekbirleri eşliğinde bayram namazınızı evinizde kılın" yani telenamaz için lazım gelen herşeyi hazırladık size demenin böylesi işte. Şimdilik birçok saat dilimi arazisine tam uymasa da, böyle idare edin elbet. TeleNamaz böyle böyle başlatılıyor, TeleNamaz Cemaati böyle böyle alıştırılıyor demek ki. Bu iddiamızın delilleri aşağıdaki ilamlarındadır Diyanet İşleri Başkanlığı'nın. Evde cuma namazı kılın da diyebilirsiniz demek ki. Ayrıca... 

Din böyle böyle tavsatılır. Diyanet İşleri Başkanı'na göre evde bayram namazı kılın veya kuşluk namazı kılın. Biri birine muhayyer, muadil öyle mi? Ayrıca bu fetvaya göre evde bayram namazı kılanlar için bir hutbe metni yayımlamalıydı başkan, unuttu mu nedir demeyin, hutbeyi evden cemaat olacağınız saatte televizyondan takip edin diyor efalen.

[Bir Ek, saat 17.30] 

Her müminin kabul ettiği ortak alan: cemaat iptal edilemez, iptal gerekçesi olarak ileri sürülenleri karşılayacak tedbirlerden kaçınıp cemaati iptal etmek Allah'a, cemaat halinde farz kıldığı ibadetlerde zulüm ve tenakuz iftirası atmak demektir.
 
Hükümet cemaatle ibadetleri iptal kararını kaldırmalı ve ibadet içtimalarında bulaşıcı hastalık endişesi karşısında yakışan tedbirleri vaz ve temin etmelidir.

_______________________________________

>> diyanet.gov.tr portallerinde şöyle ilan etmişler (https://diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/29568/bayram-coskusunu-en-guzel-sekilde-yasayabilmek-icin-tum-hazirliklarimizi-yapalim)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bayram namazının kılınamaması üzerine bir mesaj yayınlayarak, vatandaşların minarelerden okunacak tekbirlere eşlik etmelerini, Diyanet TV’nin ve birçok televizyon kanalının sabah 6’dan itibaren canlı yayınlayacağı bayram hutbesini dinlemelerini istedi

Değerli kardeşlerim,

Gelişiyle kalplerimize huzur, hayatımıza bereket ve nice güzellik katan mübarek Ramazan ayının son günündeyiz. Rahmet mevsimiyle vedalaşmanın hüznünü yaşıyoruz.
İnşallah yarın Ramazan Bayramı’nı idrak edeceğiz. Elbette bayramlar müminler için sevincin, coşkunun, muhabbetin en yoğun yaşandığı zamanlardır. Şüphesiz bu heyecanın başlangıç vakti de bayram namazıdır. Ancak hepimizin bildiği gibi bir salgın sebebiyle zor ve çok hassas zamanlardan geçmekteyiz. Bu sebeple üzülerek ifade etmeliyim ki, camilerimizde bayram namazı kılamayacağız. Çünkü yüce dinimiz İslam’a göre insan hayatı ve sağlığı her şeyden daha önemli ve daha önceliklidir.

Ancak camilerimizden uzak kalmanın hüznünü bir nebze azaltmak maksadıyla, bayramın ilk gününde her ilimizin kendi bayram namazı vaktinde, minarelerimizden bayram günlerinin şiârından olan tekbirler yükselecektir. Bayramın gerçek manasını anlamaya, yüreklerimizi aynı duyguda buluşturmaya ve beraberce daha güzel bir hayat inşa etmeye dair Ankara’da bayram hutbesi irad edeceğim inşallah.

Dolayısıyla mevcut şartlarda bayram coşkusunu en güzel şekilde yaşayabilmek için evlerimizde aile fertlerimiz ve özellikle çocuklarımızla beraber tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi tüm hazırlıklarımızı yapalım. Sabah namazının ardından güneşin yükseldiği bayram namazı vaktine: kadar heyecanla, dualarla, zikirlerle bekleyelim. Minarelerden okunan tekbirlere eşlik ederek bayram sevincine ve coşkusuna katılalım. Diyanet TV’nin ve birçok televizyon kanalının sabah 6’dan itibaren canlı yayınlayacağı bayram hutbesini dinleyelim. Dileyen evinde bayram namazını dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir. Böylece bayram namazı vaktinin bereketinden ve bayramın güzelliğinden ailemizle beraber en iyi şekilde istifade edelim.

Şimdiden bayramınızı tebrik ediyor, bu bayramın hüzünlü gönüllerin sevince dönüşmesine vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

>>twitter.com'daki @DIBAliErbas profiliyle de şunları söylemiş başkan:

Bayram namazı vaktinde; Minarelerden okunacak tekbirlere eşlik ederek bayram sevincine ve coşkusuna katılalım. Diyanet TV’nin ve birçok televizyon kanalının sabah 6’dan itibaren canlı yayınlayacağı bayram hutbesini dinleyelim.
_____________________________________
 
 

Gündem Haberleri

Milan'dan, Fenerbahçe'nin genç yıldızı için teklif!

CHP'nin 'İkinci Yüzyıla Çağrı' vizyon toplantısı başladı

Ege Denizi'nde art arda 2 deprem

Altay Bayındır'dan kötü haber geldi! Kampa yetişecek mi?

Başkan Böcek ve Öztunç gençleri ziyaret etti

Söke pidesi coğrafi işaretle tescillendi

Mert Aydın'dan eski eşi Merve Boluğur'a sert sözler: Gereksiz insan