Kimse Görmese de O Dünya Şampiyonu

Kimse Görmese de O Dünya Şampiyonu

Futboldan başka bir sporun konuşulmadığı ülkemizde, millî yelkencimiz Derin Baytur, Laser 4.7 Dünya Şampiyonası'nın 16 yaş altı kategorisinde 71 net puanla birinci oldu.

16-23 Ağustos tarihleri arasında Kanada'nın Kingston şehrinde düzenlenen şampiyonada mücadele eden millî sporcumuz Derin Baytur, 71 net puanla 16 yaş altı kategorisinde şampiyonluğa ulaşırken, genel sıralamada ise beşinciliği elde etti.

33 Ülkeden 117 sporcunun yarıştığı erkeklerde Alican Uğurlu 6, Uygar Kızılkaya 12, Umut Eyriparmak 17, Batu Özonur 25 ve Ali Berk Birer de 37. sırada tamamladı.

20 ülkeden 63 sporcunun mücadele ettiği kadınlarda millî sporculardan Zülal Alev Erkan dünya beşincisi oldu. Aslı Akbeniz ise yarışları 22. sırada bitirdi.Kanada'da bütün rakiplerini geride bırakarak altın madalyayı boynuna takan dünya şampiyonu Karşıyakalı millî yelkenci Derin Baytur İzmir'e dönüşünde coşkuyla karşılandı.

Aynı başarıyı futbolda kazanmış olsaydık, durum yine böyle mi olurdu? Havaalanında sporcularımızı 8-10 kişi mi karşılardı, yoksa ortalığı inleten binlerce kişi mi toplanırdı? Avrupa kupalarında herhangi bir futbol takımımız yanlışlıkla tur atladığında neler olduğunu görüyoruz. Delikanlımız dünyanın öbür ucuna gidip dünya şampiyonu olmuş, gazetelerin en dip yerlerinde minnacık bir haberlerle geçiştirildi, yazık.

Amerikalı kıytırık bir lisenin oyuncusu başarılı olunca hemen romanları yazılır, filmleri çekilir. Mesela başrolünde Sandra Bullock'un oynadığı "Kör Nokta - Blind Side" filmini hatırlayın ya da "Radyo - Radio" filmini veya "Yedek Parçalar - Spare Parts"... Bizde ise değil dünya şampiyonu gezegenlerarası şampiyon bile olunsa kimsenin umurunda olmuyor, tek istisna futbol. Futbolda gazozuna oynanan dostluk maçı bile kazanılsa, futbolcular omuzlarda karşılanıyorlar. Yazık!

Video Haberler

Spor Haberleri

Bal FM