Hükümet Çay Kaşığıyla Verip Kepçeyle Geri Aldı

Hükümet Çay Kaşığıyla Verip, Kepçeyle Geri Aldı

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarına göre, emeklilere yüzde 5-6 zam yapılması kesinleşti ama daha geçen hafta çaya, şekere, elektriğe yüzde 15-16 zam yapılmıştı. Ne anladık bu işten?

İslam Gemici - Serbest Gazeteci (Freelance Journalist)

Akparti hükümetinin borazanlığını yapan yandaş medyanın, Faruk Erdem imzalı "Milyonlarca emekli ve memura müjde" başlığıyla verdiği zam haberi gerçekleri yansıtmaktan fersah fersah uzak. Bkz: https://www.sabah.com.tr/galeri/memurlar/iste15-milyon-emekli-ve-memurun-yeni-maaslari-emekli-ve-memur-maaslari-ne-kadar-olacakHalbuki işin hakikati farklı: "Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve emekli zammı belli oldu. Memura temmuz ayında yüzde 1,01 enflasyon farkı verilecek. Memur ve memur emeklisi yüzde 6,01 zam alacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 5 zam yapılacak. Memur ve emekliler temmuz maaşlarını zamlı alacak. Geçen hafta çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15 zam gelmişti. Motorin ve benzin fiyatında da artış yaşanmıştı." Bkz: https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/son-dakika-memur-ve-emekli-zammi-belli-oldu-5211320/

Şimdi vatandaş "kaşıkla verip, kepçeyle aldılar" deyince haksız mı? Hükümet "nasıl olsa 2023'e kadar seçim yok, vatandaşa istediğimiz gibi vurabiliriz" düşüncesinde görünüyor ama halk neler olduğunun farkında... 23 Haziran günü Akparti'ye rey vermiş olanlar bile yapılan bu adaletsiz zamlardan sonra homurdanmakta ve öfkelenmekteyken, Cumhurbaşkanımız yurtdışında gezip dolaşıyor. Sanki bu yapılan menfî işler başkasına fatura edilecek?

Bu zamlarla en düşük memurun maaşı 3 bin 224 liradan 3 bin 417 liraya çıkacak. En düşük memur emeklisinin aylığı da 2 bin 297 liradan 2 bin 435 liraya yükselecek. En düşük işçi emeklisinin aylığı 1.130 liradan 1.186 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı 1.376 liradan 1.445 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin aylığı da 1.298 liradan 1.363 liraya çıkacak.

Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15'lik zamları temmuz enflasyonuna yansıtmamak için de hükümetin çevirdiği dolabı hepimiz gördük, bir kenara yazdık, günü gelince de hesabını soracağız.

Maaş Oyunlu Zam Sağanağı

Haziran ayının son gününde motorine, benzine elektriğe, şekere, çaya gelen zamlar, temmuzdan itibaren zincirleme zam sağanağı da başlattı. Ancak fiyatlardaki bu artış, memur ve emekli maaşlarını yükseltmeyecek şekilde ayarlandı. "Eh, keser döner sap döner" diye 23 Haziran seçiminden önce de defalarca yazdık ama Tayyip Erdoğan bizi sallamadı, vatandaş da onu tokatladı. Ayrıntılar için bakınız: https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/maas-oyunlu-zam-saganagi-5202664/

 

Ekonomi Haberleri