Windows 7 ile vedalaşmanın vakti geldi

ABD'li Microsoft şirketi tarafından geliştirilen Windows 7 işletim sistemi yolun sonuna geldi. Şirket 15 Ocak 2020 tarihi itibarıyla bu işletim sistemine destek vermeyi sona erdirdiğini duyurdu.

Windows 7, 2009 yılında kullanıma sunulmuştu. 10 yılı doldurduktan sonra şirket tarafından gözden çıkarılan işletim sistemini kullananlar artık güvenlik güncellemesi sunulmayacağı için risk altında olacak.

Windows 7 işletim sistemi yüklü bilgisayarlar faaliyete devam edecek ancak bu sadece ferdî kullanıcılar açısından tehlikeli bir durum... Çünkü Microsoft, bireysel kullanıcıları yüzüstü bırakmış olsa da kurumlara destek vermeyi sürdürecek.

Şirketler 2023’e kadar Windows 7 desteği alacaklar

Windows 7 Pro ve Windows 7 Entreprise sürümleri kullanan şirketlere, Ocak 2023’e kadar ücret karşılığı destek verilecek. Bu destekten mahrum kalan ferdî kullanıcıların kesin çözüm olmasa da antivirüs gibi yazılımlarla tedbir alması gerekecek.

Öte yandan Microsoft, Windows 7’den güncel sürüm olan Windows 10’a geçmek isteyen kullanıcılar için yeni bir bilgisayar almanın daha mantıklı olduğunu belirtiyor. Çünkü eski bilgisayarlar donanım olarak uyumsuz olduğundan Windows 10’da sıkıntı yaşatabiliyor.


Video Haberler

Teknoloji Haberleri

Bal FM