Rusya'dan 'İdlib'de ateşkes' iddiası

Rusya'dan 'İdlib'de ateşkes' iddiasıTürkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma kapsamında, Suriye'nin İdlib vilayetinde ateşkes ilan edildiği bildirildi.

Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki İdlib vilayetiyle ilgili Rusya'dan bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığından bir yetkiliyi kaynak gösteren TASS haber ajansı, Türkiye sınırındaki Suriye vilayeti İdlib'de ateşkes sağlandığını bildirdi.

Haberde açıklamalarına yer verilen Tümgeneral Yuri Borenko, "Türk tarafıyla varılan anlaşmalara göre, İdlib'deki 'Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde 9 Ocak 2020 saat 14 itibarıyla ateşkes yürürlüğe girdi" dedi. Ama Suriye'den haber gönderen kaynaklar, Rusya ve Beşşar Esed rejimi savaş uçaklarının İdlib'in güneyindeki sivil yerleşimleri bombalamaya devam ettiğini bildirdiler.

Rusya'dan bölgede ateşkes sağlanmasını isteyen Türkiye, geçen ay bu konuyla ilgili olarak Moskova'ya bir heyet göndermişti. Suriye'de rejim güçlerinin İdlib'in kontrolünü geri almak için düzenlediği operasyon nedeniyle yüzbinlerce insan Türkiye sınırına doğru kaçmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında çarşamba günü İstanbul'da gerçekleştirilen görüşmede İdlib konusu da ele alınmıştı. Liderlerin ortak açıklamasında, "İdlib'deki 'Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde sükunetin, İdlib konusundaki bütün anlaşmaların tamamen uygulanmasıyla sağlanması gerekliliği" vurgulanmıştı.

İdlib'de daha önce de birçok defa ateşkes sağlandığı iddia edilmiş, ancak Rusya ile Esed rejimi ateşkesi ihlal ederek sivil yaşam alanlarını bombalamayı sürdürmüştü.

Hava saldırıları devam ediyor

Öte yandan Suriye'den haber aktarımı yapan kaynaklar, Rusya ve Esed rejimine ait savaş uçaklarının İdlib'in güneyindeki sivil yerleşimleri bombalamaya devam...

Haberin devamı aşağıdaki linkte:


Video Haberler

Gündem Haberleri

Bal FM