İsrail-Gazze gerginliği tırmanıyor: Ölü sayısı yükseldi. Hamas gözdağı verdi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne dün sabah saatlerinden itibaren düzenlediği hava saldırılarında 16 kişinin hayatını yitirdiği duyuruldu. İsrail Ordusu, Twiter’dan yaptığı açıklamada, "Şu anda Gazze'de İslami Cihad terör hedeflerini vuruyoruz" derken, Gazze'de yaralı sayısı ise en az 50 olarak açıklandı.

Ayrıca Gazze'den İsrail tarafına da çok sayıda roket atılmaya devam ettiği, halkın çalan uyarı sirenleriyle sığınaklara gittiği belirtiliyor. Gazze tarafından yaklaşık 200 roket atıldığını belirten İsrail ordusu geçtiğimiz gün saldırıları nedeniyle sınırdan itibaren 80 kilometrelik alanda olağanüstü hal ilan etmişti. Ayrıca ülkenin güneyindeki okulların bugün de kapalı olacağı belirtildi. Mahallî basın, okulların yanısıra birçok işyerinin de kapalı olduğunu yazdı.

Tansiyon neden yükseldi?

Gerginlik, geçtiğimiz gün İsrail ordusunun İslami Cihad Hareketinin askerî kanadı Kudüs Seriyyelerinin önde gelen komutanlarından Baha Ebu'l Ata'yı, Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırıda öldürmesinin ardından başladı.

Öte yandan bugün ise İslami Cihad Hareketi'nin askerî kanadı Kudüs Seriyyelerinden yapılan açıklamada, Gazze'nin orta kesimindeki Deyr Belah kentinde hayatını kaybeden 38 yaşındaki Halid Muavvad Ferrac'ın, Kudüs Seriyyelerinin yönetici kadrosundan olduğu ifade edildi.

Hamas’tan gözdağı

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, İsrail'in saldırılarının devam etmesi durumunda Filistin direnişinin elinde pek çok seçenek olduğunu belirtti. Berhum, Hamas hareketine bağlı El-Aksa televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze şeridine yönelik saldırılarını değerlendirdi. "İsrail'in saldırı dairesini genişletmesi durumunda Filistin mukavemetinin elinde pek çok seçenek olduğunu" ifade eden Berhum, Filistin Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası'nın bu saldırılara karşılık vermek için çalıştığını vurguladı.


Video Haberler

Filistin Haberleri

Bal FM