• Alemi Haber
  • Dünya
  • Irak
  • Irak'taki protestolarda iki ayda en az 408 ölü: Sistani'den polise tepki, vekillere hükümet değişikliği çağrısı

Irak'taki protestolarda iki ayda en az 408 ölü: Sistani'den polise tepki, vekillere hükümet değişikliği çağrısı

Irak'ta 1 Ekim'den beri çoğu silahsız protestocu en az 408 kişinin öldürülmesi karşısında, en üst dini merci, güvenlik güçlerinin protestoculara saldırmasını 'haram' diyerek kınadı. Milletvekillerine hükümete verdikleri desteği gözden geçirmeleri çağrısı yapan Sistani, Irak'ın düşmanlarının içsavaş çıkarmaya çalıştığı ikazında bulundu.

Irak'ta yolsuzluk, kamu hizmetlerinin sağlanmaması, işsizlik gibi nedenlerle patlak veren ve ara ara durulsa da dalgalar halinde uzun zamandır devam eden protestolara karşı güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması sonucu 1 Ekim'den beri öldürülenlerin sayısı 400'ü geçti. Reuters haber ajansı polis ve hastane kaynaklarından aldığı verileri sayarak 1 Ekim'den beri en az 408 kişinin öldürüldüğünü, bunların çoğunun silahsız protestocular olduğunu duyurdu.

İran Konsolosluğu'nun yakılmasının ardından Irak çapında 62 protestocu öldürüldü

Buna perşembe günü güneydeki Nasiriye'de çıkan çatışmalarda güvenlik güçlerinin öldürdüğü en az 46 protestocu da dâhil. Irak güvenlik güçlerinin şiddet düzeyi, çarşamba günü Necef'te İran Konsolosluğu'nun protestolar sırasında ateşe verilmesinin ardından tavan yaptı. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz kapsülleri ve gerçek mermilerle ateş açması sonucu Nasiriye'deki en az 46 protestocunun yanısıra Necef'te 12, Bağdat'ta 4 protestocu can verdi. Yani İran Konsolosluğu'nun yakılmasının ardından ülke çapında 62 protestocu öldürüldü.

Sistani'den öldürücü güç kullanılmasına kınama

Iraklı Şiilerin en üst dini mercii Büyük Ayetullah Ali es Sistani, protestoculara öldürücü güç kullanılmasını kınadı. Barışçı protestoculara saldırmanın haram olduğunu söyleyen Sistani, protestoculara da şiddeti reddetmeye çağırarak "Barışçı göstericiler, kendilerini barışçı olmayanlardan ayrı tutmalı. Barışçı gösterilerin insanlara ve mülke yönelik saldırıya dönmesine izin vermemeli" dedi.
 
'Meclis, Irak'ın çıkarlarının gerektirdiğini yapmalı'

Büyük Taklid Merci'i, ülkede liderlik değişikliği gerektiğine işaret ederek milletvekillerine hükümete verdikleri desteği gözden geçirmeleri çağrısı da yaptı. Hükümetin son iki ayın olaylarıyla başa çıkma becerisinde görünmediğini dile getiren Sistani, "Görevdeki hükümeti ortaya çıkaran meclis, tercihlerini yeniden değerlendirmeli ve Irak'ın menfaatlerinin gerektirdiğini yapmalı" diyerek şöyle devam etti: "Irak'ın düşmanları ve onların maşaları, ülkeyi diktatörlük dönemine geri götürmek için kaos ve içsavaş tohumları atmaya çalışıyor... Onlara bu fırsatı vermemek için herkes birlikte çalışmak zorunda."

Özellikle Şii nüfusun çoğunlukta olduğu Irak'ın güneyini kasıp kavuran protestolar, yolsuzlukla mücadele, hükümetin istifası gibi taleplerde bulunurken yönetimi elinde...

Haberin devamı aşağıdaki linkte:


Video Haberler

Irak Haberleri

Bal FM