İklim bilimciler uyardı: Bu yaz su sıkıntısı çekeceğiz

Türkiye bu yıl son 52 yılın en sıcak aralık ayını yaşadı. Ülke genelinde yağışların ocak ayında da olmaması 'su krizini' gündeme taşıdı. İklim Bilimci Prof. Dr. Yaşar, bu yaz su sıkıntısı çekileceğini söyleyerek "Çok ciddi bir kuraklık var; yer altı sularını boşalttık. Göller Yöresi, çöller yöresi oldu. Tarım konusunda da ciddi bir tarımsal kuraklığa girdik. Ürünler belki yeniden sökülüp yeniden dikilecek. Şimdi suçu iklimlerde buluyoruz. Suç maalesef bizde." dedi.

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi, İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Çok ciddi bir kuraklık var, yer altı sularını boşalttık. Göller Yöresi, çöller yöresi oldu. Konya Ovası, obruk ovası oldu. 50'den fazla gölü, sulak alanı kuruttuk. Yer altının en önemli kaynakları, sulak alanı, göllerdir. Göl Marmara'yı kuruttuk, sonra suçu iklimlere bahşediyoruz" dedi.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, "İzmir'in uzun yıllar aralık ayı hava sıcaklığı ortalaması 10,5 santigrat derece iken, 2022 yılı ortalaması 3 derece arttı ve 13,5 derece oldu. 18 Aralık 2022'de hava sıcaklığı 22,5 derece olarak kayıtlara geçti. Aralık ayında kaydedilen uzun yıllar ekstrem değerleri 2 Aralık 2005'te 25,2 santigrat derece olarak kayıtlarda yer aldı. Uzun yıllar ocak ayı hava sıcaklığı ortalaması 8,8 santigrat derece iken ilk 23 günlük süreçte 3 dereceye yakın artarak 11,6 santigrat dereceye yükseldi. İlk 23 günde en yüksek sıcaklık 19 Ocak tarihinde 19,5 derece olarak ölçüldü. Ocak ayının uzun yıllarda maksimum sıcaklığı 22,5 santigrat derece olarak 11 Ocak 2021 yılında kaydedildi.


Bilim Haberleri

Bilim insanları evrendeki her şeyin ayrıntılı haritasını yayımladı

Kaç Saat Uyumalıyız? Günde 6 Saat Uyku Yeterli Olur mu?

Britanyalı bilim insanı, Koca Ayak efsanesine basit bir açıklama getirdi

300 milyon yıl önce yaşamış dev bir deniz akrebi türü keşfedildi