• Alemi Haber
  • Dünya
  • Çin ziyaretinde Sincan Müslümanlarıyla ilgili sessiz kalan Fransa lideri Macron’a HRW'den tepki

Çin ziyaretinde Sincan Müslümanlarıyla ilgili sessiz kalan Fransa lideri Macron’a HRW'den tepki

Tayyip Erdoğan da Çin'e gittiğinde "Doğu Türkistan Türkleriyle ilgili" konuşmamak için susmuştu. "Sizi Urumçi'ye götürelim" teklifini de reddetmişti. Aynı haltı Fransa cumhurbaşkanı Macron da yedi. Bu rezilliği de dile getiren kişi, İnsan Hakları İzleme Teşkilatı'nın Fransa idarecisi Benedicte Jeannerod oldu. Bu da gösteriyor ki, Avrupalılardan da insaf sahibi kişiler çıkabiliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin’e yaptığı ziyarette bu yöndeki çağrılara rağmen Doğu Türkistan Müslümanlarının keyfî şekilde gözaltında tutulmasına sessiz kalmasına İnsan Hakları İzleme Teşkilatı (HWR) tepki gösterdi. “Fransız Cumhurbaşkanı Çin ziyaretinde yaygın suistimallere karşı sessiz” başlıklı bir makale kaleme alan HRW Fransa Direktörü Benedicte Jeannerod, Cumhurbaşkanı Macron’un Uygurların kitlesel olarak gözaltında tutulmalarına karşı kamuoyu önünde bir açıklama yapmamasını eleştirdi.

Jeannerod makalesinde "Macron’un geçtiğimiz hafta Çin’e gerçekleştirdiği ziyarette bu ülkedeki insan hakları ihlallerini gündeme getirme fırsatı olmasına rağmen, bunu yapmadığını" ifade etti. HRW Fransa Direktörü, Çin hükümetinin; bir milyon kişinin keyfî şekilde gözaltında tutulmasını da ihtiva eden Sincanlı Müslümanlara karşı gerçekleştirdiği kitlesel bastırma kampanyasına karşı Cumhurbaşkanı Macron’un bir açıklama yapmadığına dikkat çekti. Benedicte Jeannerod, geçtiğimiz günlerde prestijli Saharov Ödülüne layık görülen Uygur ekonomist İlham Tohti’nin hapiste olmasıyla ilgili Macron’un tek kelime etmediğini yazdı.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) düşünce özgürlüğünü savunan kişi veya kurumlara verdiği Saharov Ödülü bu sene Müslüman Uygur azınlığı savunan çalışmasıyla ekonomist İlham Tohti'ye verilmişti. Tohti, 2014'te internet sitesinde ve ders verirken Uygur meseleleri yoluyla etnik nefreti körüklemek, şiddeti desteklemek ve terörü teşvik etmek suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. AP Başkanı David Sassoli “Bu ödül ile Çin hükümetine, Tohti'yi serbest bırakması ve Çin'deki azınlıkların haklarına saygı göstermesi yönünde güçlü bir çağrıda bulunuyoruz” demişti.

Haberin devamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.


Video Haberler

Dünya Haberleri

Bal FM