• Alemi Haber
  • Spor
  • Başarılı milli sporculara 28 vakıf üniversitesinden tam burs

Başarılı milli sporculara 28 vakıf üniversitesinden tam burs

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yıllardır beklenen sporcu bursu ile ilgili önemli bir adım atarak 28 vakıf üniversitesi ile tarihi bir anlaşmaya imza attı. Uluslararası seviyede başarı kazanan milli sporcular artık vakıf üniversitelerinde tam burslu okuyacak.

Artık başarılı gençler için "spor mu okul mu" ikilemi kalmayacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, sporcu bursu ile ilgili önemli bir adım atarak 28 vakıf üniversitesi anlaşmaya imza attı. Uluslararası seviyede başarı kazanan millî sporcular artık vakıf üniversitelerinde tam burslu okuyabilecekler. 28 Vakıf üniversitesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında millî sporcuların vakıf üniversitelerinde tam burslu okumaları için protokol anlaşması Ankara’da imzalandı.

Mutabakat metni uyarınca uluslararası müsabakalarda Türkiye’yi temsil edip başarı kazanan sporcular, vakıf üniversitelerinin bütün branşlarında imtihan sıralamasındaki yerlerine bakılmaksızın, tam burslu olarak eğitim görebilecekler. Bu haktan yararlanabilmeleri için, yüksek öğretim sınavında, sözkonusu üniversitenin gerekli olan taban puanını almaları yeterli olacak.

HANGİ BÖLÜM OLURSA OLSUN % 100 BURS

Mutabakat metni imza töreninde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, üniversite çağı öncesi ailelerin ve sporcuların yaşadığı ‘Okul mu spor mu?’ tereddüdüne son verecek bu tarihi anlaşmayı yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Kasapoğlu, şöyle konuştu: Bugün Türk sporu açısından tarihi bir gün. Bu iş birliği ile millî sporcular vakıf üniversitelerinde ücretsiz olarak eğitim görme imkanına kavuşacak. Hangi bölüm olursa olsun, yüzde yüz burslu olarak tahsil imkanına erişecek.Ortaöğretim okul spor faaliyetlerine katılan öğrenci sayısı her yıl 2 milyon 200 bin, ancak bu sayı üniversite döneminde düşüyor. Temel sebebi akademik tercih. Bu kaybı en aza indireceğiz. Millî sporcularımızın sadece spor...

Haberin devamı aşağıdaki linkte:


Video Haberler

Spor Haberleri

Bal FM