Ayakkabı devi Vepa da konkordato kervanına katıldı

Ayakkabı sektörünün üzerinde adeta karabulutlar dolaşıyor. Peşpeşe iflaslar yaşanıyor ama bunların hiç biri ne kayınbaba Tayyip'in ne de damat Berat'ın umurunda değil. Tayyip Erdoğan'ın tek derdi, Kanal İstanbul projesini yaparak, önceden söz verdiği akraba, arkadaş ve dostlarını daha da zengin etmek...

Yeşil Kundura, Hotic, Beta, İnci, Kemal Tanca gibi bir dizi markanın konkordatoya ilan ettiler. Son olarak yılbaşının ilk günlerinde de Deriden ve Marka Park ile ilgili konkordato haberleri geldi. Aradan iki hafta geçmeden bu kez kötü haber ünlü markaların temsilciliğini yapan Vepa Grubu’ndan geldi.

İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne müracaat eden Öztarhan Ailesi, Vepa Aktif Spor Giyim Anonim Şirketi, Dmr Giyim Kozmetik Limited Şirketi, Ahmet Önder Öztarhan, Burak Öztarhan ve Mehmet Tuncer Öztarhan için konkordato talebinde bulundu. Mahkeme heyeti talebi 27 Aralık 2019 tarihinde karara bağlayarak şirketi korumaya aldı. İki aylık geçici mühlet kararı verilerek konkordato komiserleri tayin edildi. Konkordato süreçleri geçici mühlet ile başlıyor. Ardından en fazla 1 yıl kesin mühlet veriliyor.

Sonrasında altı aylık uzatma hakkı bulunuyor. Bu süreç kanunen 28 ayı geçemiyor. Mahkeme heyeti aralıklarla rapor alarak şirket üzerinde denetimini devam ettiriyor. Aksi bir durum olursa konkordato tedbirlerini kaldırıyor. Kısacası şirketlerin bu süreyi iyileşmek ve daha iyi bir malî yapıya kavuşmak için kullanması gerekiyor. Bu süreçte bütün alacak takipleri durduğu ve konkordato komiserlerinin iznine tâbi olduğu için şirketler nefes alıyor. Umarız Vepa bu süreci kazasız belasız atlatır.

Peki, Vepa Grubu kim ve hangi markaları temsil ediyor? Vepa, 1962’de İstanbul'da Vedat Öztarhan tarafından küçük bir dükkânda saç ve diş fırçası ve kozmetik şirketi olarak kurulmuştu. İlerleyen zamanda, kardeşi Özer Öztarhan ortaklığı ile şirket büyümüş, büyümenin akabinde kadın ve erkek giyim sektöründe yatırım yapılmaya başlamıştı. Şimdi yönetim ikinci kuşak temsilcilerde. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ahmet Önder Öztarhan, yönetim kurulu üyeliklerini de Burak Öztarhan ve Mehmet Tuncer Öztarhan yapıyor. 1988’de Estee Group distribütörlük anlaşması ile Vepa Türkiye'de kozmetik ithal eden ilk şirket oldu.

Estee Lauder, Clinique, La Mer gibi markaları Türk kozmetik sektörüne kazandırdı. 1989’da Nike'la distribütörlük ve giyim lisansı anlaşmaları imzaladı. Nike, 2001’de Türkiye'de kendi yatırımlarını yapmaya karar verince Vepa ile özel bir anlaşma çerçevesinde ilişkileri devam etti. 2004’te ünlü makyaj markası MAC’ı getirdi. Aynı yıl dünyaca ünlü New Balance ile distribütörlük anlaşması da imzaladı ve mağazalarını açtı. 2011’de dünyanın en önemli profesyonel...

Haberin ayrıntıları aşağıdaki linkte:


Video Haberler

Ekonomi Haberleri

Bal FM