• Alemi Haber
  • Dünya
  • Avustralya Başbakanı'ndan yangın krizinde 'hata yaptık' itirafı

Avustralya Başbakanı'ndan yangın krizinde 'hata yaptık' itirafı

Avustralya'yı kavurup kül eden yangınlarda en az 28 insan ölür, yüzbinlerce yabanî hayvan can verirken, Başbakan Scott Morrison Hawai'de tatil yaparak yangınları ciddiye almaz görüntü çizdiği için nedamet getirdi.

Yangın kriziyle ilgili ABC kanalına mülâkat veren Avustralya Başbakanı Scott Morrison "Bazı şeyleri sahada çok daha iyi halledebilirdim" dedi. Son haftalarda yangınlardan en çok etkilenen Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerini ziyaret eden Morrison, mahallî halkın tepkisiyle karşılaşmıştı.

Cobargo kasabasında bir kadının yangınla mücadeleye yeterince kaynak aktarmamakla eleştirdiği Morrison'a "Budala", "Bir daha buradan oy alamazsın" diye bağıranlar olmuştu.

Tepkileri "Bunlar hassas çevreler, çok duygusal çevreler. Başbakanlar da kandan candan bu insanlarla muhatap olurken" diye değerlendiren Morrison, itfaiyenin büyük baskı altında olduğunu kabul etti. Felakete mukabele etmede daha doğrudan rol oynama konusunda hükümetin 'yeni bir arzu' içinde olduğundan söz eden Liberal Parti lideri, yangın krizine yapılan müdahale konusunda üst düzey yargı yetkililerinin oluşturacağı bir komisyonun kamu soruşturması açması teklifini...

Haberin ayrıntıları ve devamı aşağıdaki linkte:


Video Haberler

Dünya Haberleri

Bal FM