Köşe Yazıları

İslam Gemici

İslam Gemici
Farklı Olanı Düşünebilmek
Erwin Schrödinger "amaç, hiç kimsenin görmediği bir şeyi görmek değildir. Herkesin gördüğü bir şey hakkında, kimsenin henüz düşünmediği bir şeyi düşünebilmektir"
13 Kasım 2018
Sihir, Büyü ve Çocukların Zihin Dünyası
Bu yazıyı okuyup, bana hak verseniz de yine bildiğinizi okuyacağınızı biliyorum. Fakat benden ikaz etmesi... Sonrasını keyfiniz bilir.
05 Kasım 2018
Spielberg'in Sineması
"Bu bir savaş aslında... İyilikle kötülüğün savaşı... Benim için bir savaş... Gözünü aydınlık taraftan yani iyi taraftan ayırmamalısın."
26 Ekim 2018
Yeni Başlayanlar İçin İhanet Oyunları
Film ilerledikçe, Michael’ın ifadelerinden anlıyoruz ki, “Petrol Karşılığı Gıda” programı Irak’ın içine BM tarafından sokulmuş bir Amerikan Hançeri’dir ve ortada çeşitli politik dolaplar dönmektedir.
26 Ağustos 2018
Tayyip Abi Bu Yazıyı Okumaz Çünkü Çok Meşgul
Niçin, bir "kitap" ile dünyayı değiştirmesi emredildi âlemlere rahmet olarak gönderilen kutlu ve seçilmiş "İnsana"? Niçin ilk emir "oku" idi? Yüce Yaratıcı, insanları kendi yoluna dâvet için yolladığı Elçisi'ne daha farklı yetenekler veremez miydi?
01 Ağustos 2018
Sabit Müktesebat Beni Esir Aldı
"Kelimeleri bonkörce savurduktan sonra, kurşunlar konusunda birdenbire cimrileşmişti. Çenesi düşük, eli ketumdu."
28 Temmuz 2018
Roman Okumak Bir Kültürdür
"Üniversiteye gelmişsin, siyasî kitap okuman gerekirken roman okuyorsun" deyince, ne diyeceğimi şaşırdım.
23 Temmuz 2018
Tabular Ülkesi Türkiye
...bu ülkede bütün polisler, bürokratlar, politikacılar, din adamları, bilim adamları, doktorlar, hemşireler, askerler... tamamı süt ile yıkanmışlardır. Bir dizi veya film yapılacağı zaman senarist ve yapımcı, onları ya çok iyi gösterecektir veya...
01 Temmuz 2018
Biri Sizi Gözetliyor: Anon
"Anon" filmi bir türlü vasatın üstüne çıkamıyor. Umumiyetle karanlık/huzursuz/ümitsiz gelecekle alakalı filmlerle uğraşan yönetmen Niccol, oluşturmak istediği atmosfer hususunda istediğini elde etmiş ama Anon'un genelinde ortalamanın altında kalmış.
27 Haziran 2018
Çürümüş ABD'nin Jessica'sı
Öyle ki, insan filmi seyrederken "satın alınmayacak bir politikacı var mı acaba?" diye düşünmekten kendini alamıyor. Hani "Amerika Birleşik Devletleri'nde sistem çok farklı, herşey mükemmel şekilde çalışıyor" dedikleri şeyin tamamı, aslında bir kandırmaca
05 Haziran 2018
Devletlerin Derin Tünellerinde
Sinema, sadece sinema değildir.
05 Mayıs 2018
Milla’nın Gözyaşları veya Salih’in Öfkesi
Türkiye’de son haftaların en popüler dizi filmlerinden biri olan Çukur’un son bölümünden aldığım bu resimde de, hınç dolu Salih ile babasının konuşmasına şahit olduk.
13 Mart 2018
Medenî Cesaret Sahibi Olmalı
Sonra da filmin başlangıç noktasıyla bittiği yer arasındaki büyük farklılık... Seyirci olarak böylesine farklı bir finalle karşılaşacağım aklıma gelmezdi ve sonunda "keşke bitmeyip, biraz daha uzun olsaydı da, birkaç sahne daha izleyebilseydim" dedim.
25 Şubat 2018
Barbarlık ve Avrupalılar
Avrupalıların kendilerinden olmayan insanlara yakıştırdıkları sıfat nedir, çoğunuz biliyorsunuzdur: Barbar. Hani şu Barbar Conan gibi... İşin tuhafı ise şu ki, "barbar" sıfatı ilk olarak Romalılar tarafından kullanılmıştı.
20 Şubat 2018
Vikingler ve Kızılderililer
Dünyaca meşhur History kanalının Vikingler dizi filminin 5. sezonu başladı. Yaşadığı bile şüpheli bir Viking reisi olan Ragnar Lothbrok'un başrol karakteri olduğu dizi, kendisinin ölümünden sonra oğullarının maceralarıyla devam ediyor.
01 Şubat 2018