Köşe Yazıları

İslam Gemici

İslam Gemici
Sokak Adaleti Lazım
Herkesin savunması hazır: Politikacı "vatandaşım için böyle kanun hazırladım" diyor. Hâkim ve savcılar "kanun böyle, elimizden birşey gelmiyor" diyor. Polis "ben yakaladım ama mahkeme serbest bıraktı" diyor.
21 Ocak 2019
J.C.Grange, Dan Brown ve Romanlar Üzerinden Emperyalizm
Dünya üzerindeki sömürü odaklı büyük savaş, öyle sizin zannettiğiniz gibi topla, tüfekle, ekonomiyle veya politikayla yapılmıyor. Saydığım bu unsurlar "piyon" mahiyetinde kalıyor. Asıl büyük savaş, edebiyat ve sinema üzerinde yürütülüyor.
10 Aralık 2018
Afganistan'dan Ne İstiyorlar?
Robert Downey Jr'ın başrolünde olduğu 2008 yapımı "Demir Adam - Iron Man"in başlangıcında da Afganistan'da süper roket tanıtımı yapılırken, filmin kahramanı Tony Stark'ın Afganlılar tarafından kaçırılması vs.
03 Aralık 2018
Aile Uçurumdan Aşağı Düştü
Rus sinemacısı Andrey Tarkovski’nin de vurguladığı gibi "sinema, insanlığa hiçbir şey öğretemez, çünkü insanlık, hiçbir şey öğrenemeyeceğini, son dört bin yılda yeteri kadar ispatlamıştır."
21 Kasım 2018
Farklı Olanı Düşünebilmek
Erwin Schrödinger "amaç, hiç kimsenin görmediği bir şeyi görmek değildir. Herkesin gördüğü bir şey hakkında, kimsenin henüz düşünmediği bir şeyi düşünebilmektir"
13 Kasım 2018
Sihir, Büyü ve Çocukların Zihin Dünyası
Bu yazıyı okuyup, bana hak verseniz de yine bildiğinizi okuyacağınızı biliyorum. Fakat benden ikaz etmesi... Sonrasını keyfiniz bilir.
05 Kasım 2018
Spielberg'in Sineması
"Bu bir savaş aslında... İyilikle kötülüğün savaşı... Benim için bir savaş... Gözünü aydınlık taraftan yani iyi taraftan ayırmamalısın."
26 Ekim 2018
Yeni Başlayanlar İçin İhanet Oyunları
Film ilerledikçe, Michael’ın ifadelerinden anlıyoruz ki, “Petrol Karşılığı Gıda” programı Irak’ın içine BM tarafından sokulmuş bir Amerikan Hançeri’dir ve ortada çeşitli politik dolaplar dönmektedir.
26 Ağustos 2018
Tayyip Abi Bu Yazıyı Okumaz Çünkü Çok Meşgul
Niçin, bir "kitap" ile dünyayı değiştirmesi emredildi âlemlere rahmet olarak gönderilen kutlu ve seçilmiş "İnsana"? Niçin ilk emir "oku" idi? Yüce Yaratıcı, insanları kendi yoluna dâvet için yolladığı Elçisi'ne daha farklı yetenekler veremez miydi?
01 Ağustos 2018
Sabit Müktesebat Beni Esir Aldı
"Kelimeleri bonkörce savurduktan sonra, kurşunlar konusunda birdenbire cimrileşmişti. Çenesi düşük, eli ketumdu."
28 Temmuz 2018
Roman Okumak Bir Kültürdür
"Üniversiteye gelmişsin, siyasî kitap okuman gerekirken roman okuyorsun" deyince, ne diyeceğimi şaşırdım.
23 Temmuz 2018
Tabular Ülkesi Türkiye
...bu ülkede bütün polisler, bürokratlar, politikacılar, din adamları, bilim adamları, doktorlar, hemşireler, askerler... tamamı süt ile yıkanmışlardır. Bir dizi veya film yapılacağı zaman senarist ve yapımcı, onları ya çok iyi gösterecektir veya...
01 Temmuz 2018
Biri Sizi Gözetliyor: Anon
"Anon" filmi bir türlü vasatın üstüne çıkamıyor. Umumiyetle karanlık/huzursuz/ümitsiz gelecekle alakalı filmlerle uğraşan yönetmen Niccol, oluşturmak istediği atmosfer hususunda istediğini elde etmiş ama Anon'un genelinde ortalamanın altında kalmış.
27 Haziran 2018
Çürümüş ABD'nin Jessica'sı
Öyle ki, insan filmi seyrederken "satın alınmayacak bir politikacı var mı acaba?" diye düşünmekten kendini alamıyor. Hani "Amerika Birleşik Devletleri'nde sistem çok farklı, herşey mükemmel şekilde çalışıyor" dedikleri şeyin tamamı, aslında bir kandırmaca
05 Haziran 2018
Devletlerin Derin Tünellerinde
Sinema, sadece sinema değildir.
05 Mayıs 2018