Köşe Yazıları

Engin K. Demir

Engin K. Demir
Sürüklenen Hayatlar
En çok konuşulması gereken kitap için en az konuşacağım; çünkü okuduğum bu kitap bir baba olarak beni çok yaraladı, bir insan olarak beni çok üzdü. Ne diyebilirim ki? Söylenen son sözü Zeze zaten söyledi.
12 Kasım 2018
Hazine Olan Çöplük, Kitaplar
Bizim çocukluk dönemimiz her şeye rağmen şanslı bir dönemdi, kitaplarımız yoktu ama öğretmenlerimizin mesleğini kutsal görürdük.
17 Eylül 2018
İnsan Ne Zaman Canavar Olur?
Düşünecek çok zamanı yoktu. Kaybedeceği şeyler gözünde büyüdü, büyüdü, büyüdü ve korku tüm benliğini kaplayınca ilk canı aldı. Amacı sadece durdurmaktı, öldürmek değildi. Ama artık öldürmüştü, artık katil olmuştu.
12 Eylül 2018
Yapay Zeka: Felaketin Başlangıcı
YZ bağımsız bir şekilde sohbet etmeyi başardı; tıp dünyasında nano ve robotik teknoloji ile çığır açıldı. Bu işin sonu filmlerde anlatıldığı gibi olmayabilir ama insanlığın iyi yönde değişmeyeceği umudunu da vermediği kesin.
01 Eylül 2018
Hayat Tekrar Etmekle Başlar
Benim gibiler pek çok şeyden şikayet eder ve eski günlerin çok daha güzel olduğunu söyleyip değişimden rahatsız olurlar. Bir kadının sigara içmesinden, erkeklerin arasında rahat tavırları gibi hâkir gördüğümüz davranışları sertçe eleştiririz.
29 Ağustos 2018
Bir Hicrandır Yaşadığım
Evet, kendilerine göre kimilerinde hâlâ tavır ve davranışlarında bir nezaket hissediliyor ama hepsi bu. Eskiye göre daha rahat giyiniyorlar. Eskiye göre daha az kumaşla örtünüyorlar. Eskiye göre özgüvenleri daha fazla.
16 Ağustos 2018
Evet, Sosyal Medya bir hastalıktır!
Sosyal medya bize bunu yaptı. Bizleri sönük birer bireyden efendi birey hâline getirdi. Sosyal Medya efendilerden geçilmiyor, sosyal medya aristolardan geçilmiyor, sosyal medya her kişinin kendi dünyasını kurabildiği tek kalan yer oldu.
07 Ağustos 2018
Sosyal Medya bir hastalık mıdır?
Bizler kitapların büyüsünü unuttuk, onun yerine facebook büyüsüne kapıldık. Bizler dergilerin kapaklarını yitirdik, onun yerine instagram bulduk.
06 Ağustos 2018
Gitti, İlk Giden O Oldu
Zalim içimizde şeytan ta kendimizdir öldürdüğümüz her güne her ana karşı acı hissetmeden hatırlamadan dönüp bakmadan ileri bir adım daha atarak.
25 Temmuz 2018
Yalnızlığa Gitmek
Meydanlara gidelim. Hiçbir gölgenin olmadığı, rüzgârın uğramadığı, renklerin silindiği, rayihaların kaybolduğu meydanlara gidelim. Gidelim ve kendimiz olalım. Tek başına olalım, tek duralım ve tek konuşalım.
29 Haziran 2018
Neden Hayal Etmiyoruz?
Steve Jobs bizlere bilgisayarları cep telefonu boyutuna getirdi, Siri ile tanıştırdı. Elon Musk ise bizlere uçan arabaları verebilir. Tesla’yı uzaya göndermesinin sebebi insanlığın hayalinin bitmeyeceğinin bir çeşit nişanesidir.
21 Mayıs 2018
Senin İçin Varım, Kendim İçin Yokum
Gözümüz açıktır ama suyun karanlığından bir şey göremeyiz. Kulaklarımız iyi duyar ama su hışırtısından başka bir şey duymayız. Düzenin oluşturmuş olduğu dinamiklerin hepsi yaşadığımız çevreyi şekillendirir.
02 Mayıs 2018
Katil Robotlar
Benim ilk tanıdığım insansı robot Asimo’dur. Asimo ilk çıktığında elini hareket ettirmesi hatta yürümesi bile büyük bir başarı sayılıyordu. Fakat günümüzde koşan, zıplayan, takla atan robotları gördükçe ister istemez “nerden nereye?” diye soruyorum.
20 Nisan 2018
Bir Silah Olarak Sosyal Medya
Elon Musk gibileri facebook hesaplarını silmişler. Ben de silmeli miyim diye düşünmedim değil. Fakat her koyun gibi ben de Türkiye’de sürünün peşine takılıp hit olanı yapma kararı aldım. Yani silmemeyi ve böyle şeyler mi varmış diye şaşırmayı.
27 Mart 2018
“Bir Yoksulluk” Aslında (Gerçek) Bir Zenginlik Arayışı
Hayat yoksulluktan kurtulmak istiyor, kazanmak istiyor, çok kazanmak ama bulduğu bir yoksulluk oldu.
05 Mart 2018