Dünyanın Haberi Alemi Haber Alemi Haber Dünyanın Haberi

23:00, 28 Nisan 2017 Cuma

Diyanet yanlış söyledi

Diyanet yanlış söyledi
Diyanet büyük gaf yaptı.

Zihinleri dumura uğramaktan ve fehimleri bulandırılmaktan korumak adına söz söylemek herkesin harcı değil. Diyanet tavzih getirmelidir.


Günah-ı Mesture diye bir mefhum kalmadı mı yani!? Günah-ı mestureyi temize çıkarmak hatasına düşmemelidir.

Diyanet İşleri Başkanı dün (miladi 2017 senesinin ilk günü) yaptığı basın açıklamasında (http://diyanet.gov.tr/tr/icerik/diyanet-isleri-baskani-gormezden-ortakoydeki-teror-saldirisina-iliskin-aciklama/39396?getEnglish=) "Bu insanlık dışı katliamın bir pazarda ve bir mabette yapılmasıyla eğlence yerinde yapılmasının her hangi bir farkı yoktur. Teröristlerin hedefi mekanlar değil, insandır, ülkedir, millettir ve topyekün insanlıktır. Terör nerden, kimden ve kime gelirse gelsin asla kabul edilemez." dedi.

Elbette vahşetin hiçbir şekilde tevili kabil de değildir meşru da değildir, mübah da değildir. Bi'l-akis "günah-ı kebair işlenen yer" ile rindinin yahut zahidinin mendup, mübah, salih amel icra ettiği mahal ve mekanların "müdavimi insan değil midir neticede" hesabıyla emsal tutulması yolunu açan söze de ihtiyaç yoktur.

İnsan, atıldığı imtihan dünyasında son nefesine kadar bir mühlet içinde, ömrü zarfında tövbe etmesi takdiri Allah tarafından lütfedilmiş bir mahluktur, kuldur. Tövbe kapısı en geniş haliyle karşısında açık duran insan mübarektir. Bu kulun işret haliyle salih hali arasında nice derece fark bulunduğuna bağlı olarak tebarüz eden bir adabı vardır ki, bu farkı tesviye edemeyiz. Bir sarhoş kişi o haldeyken ne evladına ne anasına atasına görünmek arasında fark gözetmeyen kişi midir yani? İşbu mehazın setredildiği bir telin vahşilerin ve tedhişçilerin azmettiği hasıladan fazlasını onlara teslim etmektir en azından. Çünkü vahşinin güya şu yahut bu sebeple davranan bir vahşi türü olması farkına göre, sizin telininizin çeşit çeşit suretlerde istismar edilmesine büsbütün açık düşer kalırsınız.

Diyanet İşleri Başkanı'nın mezkür açıklamasında devam eden sözlerine bakınca, o vahşetin faili caninin hüviyeti ve manifestosu hakkında elinde deliller, ispatlar, ifadeler var galiba diyor insan. Oysa vukuatın arkası tamamen ve herkese meçhul idi. İşbu vehimlerine kapılmak hatasına düşmemek için Başkan'ın beyanatına dair tahkikimizi kafi sayıyoruz, söylenecek çok söz olsa da! Herkesin en asgaride agah olmayı gözetmelerini bekliyoruz. Ve maktullere gıyaplarında, mağdurlara da daima semahatle muamele edilmesini temenni ediyoruz.

Caninin ve azmedicilerinin, yardakçılarının nedamet getirmelerini, tövbe etmelerini, fakat bi'l-akis ısrarları halinde de kahr u perişan olmalarını Allah'tan niyaz ediyoruz. Adalet ve asayiş hizmetlerindeki memurlarımıza sebat ve rikkat bahşetsin Allah diyoruz. Vahşetzedelerin ve cenazelerin sahiplerine Allah'tan sabır ve hadise esnasında vefat eden müslümanların taksiratlarının affını ve sevapları için de ecir diliyoruz. Gayrımüslim şahitleri de temin edelim ki, maktullerinin ahiretleri hususunda hilm ile hissetmekteyiz, Allah'ın adaletinden şüphe etmiyoruz.

alemihaber.com - Tahsin Yılmazİlgili Konular Ortaköy
İlgili Kategoriler Gündem Analiz AsayişİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER